دستگاه DVR – NVR – XVR

دستگاه ضبط دوربین مداربسته چیست؟

مهمترین قسمت یک سیستم مدار بسته در هنگام خرید دوربین مداربسته دستگاه ضبط تصاویر یا اصطلاحا  DVRاست که وظیفه ثبت و ذخیره سازی اطلاعات دریافت شده ی دوربین های مداربسته را به عهده دارد. دستگاه ضبط نیز مانند دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد که سازندگان سیستم های امنیتی متناسب با نوع دوربین ها از نظر تکنولوژی ساخت به طراحی و تولید آن ها اقدام کرده اند.شرکت های مشغول در حوزه فروش دوربین مداربسته به طور معمول بسیار در انتخاب دستگاه ضبط تصاویر دقت مینمایند به دلیل اینکه پس ازنصب دوربین مداربسته تنها بخش سیستم که در دسترس کاربران است این بخش میباشد و بسیار مهم است که این دستگاه به درستی کار کرده و عمر طولانی ای داشته باشد.

انواع دستگاه های ضبط دوربین مداربسته

انواع دستگاه های ضبط دوربین مداربسته

انواع دستگاه ضبط

 • دستگاه ضبط DVR مناسب پشتیبانی دوربین های آنالوگ
 • دستگاه ضبط HD-DVR مناسب پشتیبانی دوربین های آنالوگ HD
 • دستگاه ضبط  NVR مناسب پشتیبانی دوربین های تحت شبکه
 • دستگاه ضبط XVR مناسب پشتیبانی همزمان دوربین های آنالوگ و تحت شبکه

رایج ترین دستگاه ضبط تصاویر سیستم های امنیتی دستگاه DVR   است که متناسب با تکنولوژی رو به رشد دوربین های مداربسته همواره شاهد طراحی انواع جدیدتری از این دستگاه ها هستیم. همان طور که می دانیم، دستگاه های DVR توانایی پشتیبانی از دوربین های آنالوگ و HD را دارند و دستگاه های NVR برای دوربین های تحت شبکه طراحی شده اند. اما، امروزه، نوع جدیدتری از دستگاه های DVR وارد بازار شده است که توانایی پشتیبانی همزمان از هر دونوع دوربین های آنالوگ  و IP را دارا بوده و بستر ارتباط سیستم نظارتی را با شبکه به راحتی فراهم می سازد.

 

قابلیت های دستگاه های DVR و HD-DVR

 • تعداد کانال از ۴ تا ۶۴ عدد
 • ارتقاء کیفیت ضبط تصویر بر اساس مگاپیکسل
 • خروجی صدا و تصویر
 • ورودی صدا و تصویر
 • توانایی استفاده از هارد برای ذخیره اطلاعات
 • توانایی فشرده سازی اطلاعات و حذف لحظات اضافی

 

قابلیت های دستگاه های NVR

 • تعداد کانال از ۴ تا ۱۲۸
 • قابلیت POE بودن بدون نیاز به منبع تغذیه جدا (تغذیه برق ازطریق کابل شبکه)
 • توانایی پشتیبانی از پهنای باند شبکه
 • پل ارتباطی شبکه بودن
 • دارابودن کیفیت مگاپیکسل
 • خروجی صدا و تصویر با کیفیت
 • ورودی صدا و تصویر
 • استفاده از هارد
 • توانایی فشرده سازی اطلاعات و حذف لحظات اضافی
 • کد گذاری و پردازش هوشمند تصاویر با نرم افزار داخلی
 • منوی تنظیمات حرفه ای

قابلیت های دستگاه XVR

در این جا با توانایی دستگاه های XVR  آشنا می شویم که با تکنولوژی اتصال همزمان دوربین های آنالوگ و تحت شبکه IP وارد بازار شده اند.

ویژگی های دستگاه ضبط ایکس وی آر

 • مناسب برای دوربین های آنالوگ و IP
 • سازگاری با تکنولوژی دوربین های تحت وب
 • راهی مناسب برای ارتقا سیستم های امنیتی آنالوگ موجود کاربران به آی پی
 • شناسایی خودکار سیگنال ها
 • توانایی پشتیبانی از هارد و ذخیره سازی اطلاعات با قدرت بالا
 • پردازش خودکار اطلاعات برای کاربر

توانایی های XVR

مهمترین آپشن XVR سازگاری کابل برق این دستگاه با کابل شبکه است و این امر نصب دستگاه را برای کاربربسیار آسان نموده است. همچنین امکان سوئیچ کابل ویدئو دستگاه به منوی OSD و کنترل از راه دور امکان پذیر است.

علاوه بر این، طراحی خاص کیس دستگاه ایکس وی آر موجب کاهش صدا و حرارت زیاد فن دستگاه می شود.

دستگاه ایکس وی آر با کد H264+ هوشمند سازی شده و توانایی ذخیره سازی بالایی دارد. همچنین، دارا بودن یک منبع تغذیه قوی کیفیت این دستگاه ها را افزایش داده.

تفاوت دستگاه dvr و nvr

بیان تفاوت دستگاه dvr و nvr ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. از این رو ما در ابتدا به توضیح خود دستگاه dvr و nvr می پردازیم.
DVR مخفف کلمه Digital Video Recorder بوده و معنای آن دستگاه دیجیتالی ضبط تصاویر است. NVR نیز مخفف کلمه Network Video Recorder به معنی دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه می باشد. همان طور که می بینید هر دوی این دستگاه ها برای ضبط تصویر دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند. اما تفاوت بین آن ها چیست؟
از لحاظ فنی، تفاوت دستگاه dvr و nvr در نوع فرایند ضبط تصاویر دوربین مدار بسته است. دستگاه dvr یک دستگاه الکترونیکی است. تصاویر دوربین مدار بسته از طریق کابلی که به قسمت ورودی دستگاه dvr متصل است، به آن منتقل می شوند. این تصاویر داخل دستگاه dvr کدگذاری و پردازش می شوند.
دستگاه NVR یک برنامه نرم افزاری است و تصاویر دوربین مدار بسته را از طریق شبکه اینترنت دریافت می کند. کدگذاری و پردازش تصاویر در این سیستم ها در خود دوربین مدار بسته انجام می گیرد، سپس برای ذخیره سازی و مشاهده از راه دور، به دستگاه nvr منتقل می شود.
به خاطر تفاوت در نوع عملکرد، دوربین هایی که با این دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، مشخصات متفاوتی دارند و این بزرگترین تفاوت دستگاه dvr و nvr است.
در سیستم دستگاه DVR از دوربین های مدار بسته آنالوگ استفاده می شود و تصویر از طریق کابل معمولی انتقال می یابد. در مقابل سیستم دستگاه nvr از دوربین های مدار بسته IP یا همان تحت شبکه استفاده می کند. انتقال تصویر در این سیستم ها از طریق کابل شبکه انجام می گیرد.
نکته: علاوه بر دستگاه dvr و nvr، دستگاه دیگری به نام HVR نیز در بازار وجود دارد که مخفف Hybrid Video Recorder به معنی دستگاه هیبریدی ضبط تصاویر است. دستگاه hvr ترکیبی از دستگاه nvr و dvr است.
مزایا و معایب دستگاه dvr و nvr در دوربین های مدار بسته
اکنون، پس از کسب آگاهی اولیه از دستگاه های dvr و nvr به بیان تفاوت های اساسی آن دو می پردازیم. با خواندن این تفاوت ها و مزایا و معایب، شما می توانید بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید.
جدول زیر به صورت خلاصه و از جنبه های محتلف، تفاوت دستگاه dvr و nvr را نشان می دهد.

مزایای استفاده از دستگاه NVR

جابجایی آسان
همان طور که قبلا اشاره شد، انتقال تصویر دوربین مدار بسته به دستگاه nvr از طریق شبکه اینترنت صورت می گیرد. به همین دلیل این سیستم محدودیتی در مورد کابل کشی ندارد و دوربین را می توان در هر جایی که شبکه LAN وجود داشته باشد، نصب کرد.
اتصالات کابل آسان
بر خلاف دستگاه DVR که از هر دوربین باید کابلی به آن متصل شود، دستگاه NVR تنها به یک روتر بی سیم و اتصال PoE نیاز دارد.
کیفیت ضبط بالاتر
دستگاه NVR از دوربین های IP یا تحت شبکه استفاده می کند. این دوربین ها کیفیت بالایی دارند و شفافیت تصویر آن ها بالاتر از دوربین های آنالوگ است.
اتصال از راه دور
دوربین مدار بسته IP را می توان چندین کیلومتر دورتر از دستگاه NVR نصب کرد. این سیستم امکان نظارت تصویری از کشورهای مختلف را نیز از طریق اینترنت میسر کرده است.

معایب استفاده از NVR

سیگنال ناپایدار
همان طور که گفتیم، دستگاه nvr از اینترنت استفاده می کند. اتصال اینترنت ممکن است گاهی قطع شود و یا سیگنال آن با دستگاه های مجاور همپوشانی کند و ضعیف شود.
توانایی سازگاری پایین
دوربین های مدار بسته IP به هر دستگاه NVR ای متصل نمی شوند. به شما پیشنهاد می کنیم همواره از یک دستگاه nvr یکسان استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

مزایای استفاده از دستگاه DVR

هزینه کمتر
قیمت همیشه نقش موثری در انتخاب و خرید دوربین مدار بسته ایفا می کند. اگر بودجه محدودی برای نظارت تصویری دارید، دستگاه dvr را انتخاب کنید.
عدم نگرانی در مورد ضعیف بودن سیگنال
بزرگترین مزیت دستگاه گیرنده dvr، عدم استفاده از اینترنت و متعاقبا عدم قطع شدن تصویر است.
سهولت در استفاده
دوربین های مدار بسته آنالوگ نیاز به برنامه نویسی و نرم افزار ندارند و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند. تنها موردی که می تواند در این دستگاه ها ایجاد مشکل کند، تعداد زیاد کابل کشی است.

معایب استفاده از دستگاه DVR

مقدار زیاد کابل کشی
از هر دوربین مدار بسته آنالوگ، حداقل یک سیم به پشت دستگاه dvr متصل می شود. در نتیجه تعداد کابل ها زیاد می شود. همچنین سیم کشی باعث ایجاد محدودیت در موقعیت نصب دوربین مدار بسته نیز می شود.
کیفیت تصویر پایین تر
با وجود این که پیشرفت تکنولوژی باعث افزایش کیفیت تصویر در دستگاه dvr شده است، ولی کیفیت آن هنوز نمی تواند با دستگاه NVR برابری کند.
عدم امکان اتصال از راه دور
دوربین های مدار بسته نباید در فاصله ی دوری از دستگاه dvr نصب شوند تا سیگنال دچار مشکل نشود.

نتیجه گیری

در پاسخ به این سوال که دستگاه dvr بهتر است یا دستگاه nvr ، هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. تکنولوژی در دنیای امروز به سمت مدرن و پیشرفته تر شدن می رود و اگر شما می خواهید دوربین مدار بسته ای نصب و راه اندازی آسان و امکانات بالا داشته باشید، دستگاه NVR را انتخاب کنید. البته این انتخاب به موقعیت و هدف شما از نصب دوربین مدار بسته بستگی دارد.
مرکز فروش دوربین مدار بسته اندیشه حرفه ای از کارشناسان مجرب و حرفه ای استفاده می کند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید سیستم نظارتی و دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید وبا آن ها مشورت کنید تا بهترین ها را انتخاب کنید.

نوشته های مرتبط

سیستم های نظارتی و امنیتی

ضرورت تعمیر و نگهداری سیستم های حفاظتی و امنیتی

همیت و ضرورت تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته در دنیای امروزی هر روز وسایل جدیدی ساخته می شوند و هوشمند سازی وسایل روز به روز در حال افزایش می باشد. استفاده از خانه های هوشمند و سیستم های هوشمند زیاد شده است و شما می توانید با استفاده از این وسایل هوشمند زندگی خود را راحت […]

سیستم های نظارتی و امنیتی

اطلاعات جامع درخصوص پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی تاکنون که متوجه شدیم تنها از ۴۸% نور خورشید بهره خواهند برد که همین مقدار هم برای تامین کل انرژی کره خاکی ما کافی است. به این علم، علم تبدیل نور خورشید به الکتریسیته فتوولتائیک (PhotoVoltaic) میگویند. PV شامل تکنولوژی تبدیل مستقیم نور خورشید به برق میباشد. اصطلاح فتو به معنی نور و ولتائیک به[…]