انواع سرور شبکه در سیستم های دوربین مداربسته

انواع سرور شبکه در سیستم های دوربین مداربسته

واژه NVR مخفف Network Video Recorder (ضبط کننده ویدئویی شبکه) است. این نام معمولاً در مقابل DVR که مخفف Digital Video Recorder (ضبط کننده ویدئویی دیجیتال) است قرار می‌گیرد. تفاوت نام این دو دستگاه تا حد زیادی می‌تواند نشان دهنده تفاوت آنها باشد.
معمولا اولین تفاوتی که به چشم مشتری خواهد آمد تفاوت قیمت زیاد این دو دستگاه است. قیمت دستگاه NVR به مراتب بالاتر از DVR است. البته این موضوع به دلیل کاربرد تخصصی‌تر NVR است.
به طور کلی تجهیزات شبکه در زمینه دوربین مداربسته قیمت بالاتری از تجهیزات آنالوگ دارند و NVR هم از این موضوع مستثنا نیست. NVR در واقع نقش ضبط کننده و پخش کننده برای دوربین‌های IP را بر عهده دارد. همانطور که می‌دانید DVR ها امکان اتصال دوربین های شبکه به طور مستقیم را ندارند و در صورت نیاز باید از مبدل‌های شبکه به آنالوگ استفاده کنید که البته تاثیر بدی بر روی کیفیت دوربین مداربسته شبکه دارند و کیفیت آن را تا حد محسوسی کاهش می‌دهند.
از طرف دیگر DVRها دارای محدودیت کیفیت تصویر هم هستند. در صورتی که کیفیت دوربین شما خیلی بالا باشد نمی‌توانید از DVR برای نمایش یا ضبط آن استفاده کنید. در صورتی که از دوربین مداربسته شبکه استفاده می‌کنید استفاده از NVR حتما توصیه می‌شود.
یکی از قابلیت های مناسب NVR امکان استفاده از بیش از یک NVR در طول شبکه است. شما می‌توانید در هر کجای شبکه با توجه به نیاز با نصب یک NVR تصاویر را دریافت کنید. در صورت وجود دوربین‌های آنالوگ می توانید از مبدل های آنالوگ به شبکه که برای همین منظور ساخته شده‌اند استفاده کرده و دوربین‌ها را به شبکه متصل کنید.

حتما نام دستگاه‌های DVR و NVR را بسیار شنیده‌اید اما این نام HVR در سیستم‌های دوربین مداربسته تا حد کمی غریب به نظر می‌رسد. عبارت HVR اچ وی آر مخفف سر کلمات HIBRID VIDEO RECORDER می‌باشد. HVR دستگاهی ما بین DVR و NVR است که توانایی این را دارد که کار هر دو دستگاه را انجام دهد. البته محدودیت‌هایی نیز دارد که نمی‌توان این دستگاه‌ها را در حیطه آنالوگ یا آی پی حرفه‌ای دانست. اما با تمام این حرف‌ها HVR در نوع خود دستگاهی بی‌نظیر است که قادر است هم زمان چند کانال ورودی آنالوگ و چند کانال آی پی را هم زمان ضبط کند و تصاویر را به صورت زنده به نمایش در آورد. البته مشاهده چند کانال با دوربین‌های IP مگاپیکسلی و چند کانال دوربین آنالوگ تی وی لاینی در یک صفحه ممکن است تفاوت این دو را بیش از پیش نمایان کند جلوه جالبی نداشته باشد، زیرا با تبدیل آنالوگ به دیجیتال با کیفیت‌ترین دوربین آنالوگ در بهترین شرایط می‌تواند رزولوشنی به اندازه ۰.۴ مگا پیکسل ارائه نماید که قابل قیاس با دوربین ۱ مگا پیکسلی نخواهد بود. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند مشتریان را به سمت HVR بکشاند قیمت مناسب آن است که تقریباً نصف هزینه یک سیستم IP کامل و دو برابر سیستم آنالوگ کامل می‌باشد و مصارف این نوع دستگاه در شرکت‌ها و فضاهای کوچک است که نیاز به دوربینی دارند که بتواند یک مکان را بسیار با کیفیت دریافت نماید. از جمله محدودیت‌های HVR تعداد محدود دوربین‌های آی پی و محدودیت در نوع این دوربین‌ها می‌باشد که در برخی از این دستگاه‌ها فقط می‌توان دو دوربین آی پی با رزولوشن محدود به دستگاه متصل نمود.

اسم دو ضبط کننده تصاویر دوربین مداربسته NVR و DVR تا حدود زیادی می‌تواند نشان دهنده تفاوت آنها باشد. غالبا اولین تفاوتی که توجه مشتری را به خود جلب می‌کند تفاوت چشم‌گیر ما بین قیمت این دو دی وی آر DVR است. قیمت دستگاه NVR به مشخصا بالاتر از DVR است. که این مسئله فقط به دلیل کاربرد تخصصی و سخت افزار مورد استفاده در NVR است. به بیان کلی سخت افزار شبکه در زمینه دوربین مداربسته قیمت بالاتری نسبت به تجهیزات آنالوگ دارند و NVR هم از همین قانون پیروی می‌کند.

HVR اچ وی آر

NVR در واقع هم نقش ضبط کننده و هم پخش کننده تصاویر را برای دوربین مداربسته تحت شبکه IP بر عهده دارد. همان‌گونه که می‌دانید دی وی آر DVR امکان اتصال به دوربین مداربسته تحت شبکه به طور مستقیم را ندارد و در صورت نیاز می‌بایست از مبدل‌های شبکه به آنالوگ بهره برد که البته تاثیر نامطلوبی بر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته می‌گذارند. از سوی دیگر دی وی آر DVR ها دارای محدودیت کیفیت ضبط تصاویر هم هستند و چنانچه کیفیت دوربین مداربسته شما خیلی بالا باشد نمی‌توانید از DVR برای نمایش یا ضبط تصاویر آن استفاده کنید. یادتان نرود وقتی که از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می‌کنید استفاده از NVR لازم الاجراست. یکی دیگر از قابلیت‌های خوب NVR امکان قرار دادن بیش از یک NVR در طول شبکه است. شما می‌توانید در هر جایی که نیاز به دریافت تصاویر دوربین مداربسته هستید، از شبکه و نصب یک NVR تصاویر را دریافت کنید. در صورت وجود دوربین مداربسته آنالوگ می‌توانید از مبدل‌های آنالوگ به شبکه که برای همین منظور ساخته شده‌اند استفاده کرده و دوربین مداربسته آنالوگ خود را به شبکه متصل کنید.

رزولوشن تصویر در dvrها

برای بسیاری از نصابان، فروشندگان و مشتریان دلیل تفاوت قیمت دستگاه‌های DVR به نوعی با ابهام همراه است. در اینجا به مقایسه سه رزولوشن رایج دوربین‌های مداربسته‌ آنالوگ می‌پردازیم.
در ابتدا باید بدانید که کیفیت تصویر دوربین‌های مداربسته آنالوگ به هیچ عنوان با ساده‌ترین انواع دوربین‌های دیجیتال (مثل دوربین موبایل یا دوربین‌ها IP) قابل مقایسه نیست. از این نظر توجه داشته باشید که پیش از انتخاب دوربین مداربسته دچار توقعات غیر واقعی نسبت به کیفیت تصویر نشوید و سعی کنید نیازهای خود را با توجه به محدویت‌های این دوربین‌ها تنظیم کنید.
برای ضبط سیستم‌های دوربین مداربسته سه رزولوشن رایج وجود دارد:
D1 Resolution – 704 x 480
CIF Resolution – 352 x 240
QCIF Resolution – 176 x 120

تفکیک پذیری D1

همان‌طور که می‌بینید بالاترین تفکیک پذیری تصویر دوربین مداربسته های آنالوگ ۴۸۰*۷۰۴ می‌باشد که در مقایسه با دوربین مداربسته‌های دیجیتال به شدت ضعیف است. باید توجه داشته باشید که گر چه بسیاری از دستگاه‌های DVR امکان ضبط با این رزولوشن را دارند اما تعداد اندکی از آنها امکان ضبط تمام کانال‌ها با تعداد تصویر در ثانیه ۳۰ تصویر در ثانیه را دارند. این دستگاه‌ها را در اصطلاح FULL D1 می‌نامند که البته تفاوت قیمت زیادی با دستگاه‌های عادی دارند. برای بقیه دستگاه‌ها ضبط با این رزولوشن می‌تواند به تعدادی کانال محدود شود یا تعداد تصاویر در ثانیه کمتر از ۳۰ است.

تفکیک پذیری CIF

CIF در واقع رزولوشن متوسط در ضبط تصاویر دوربین‌های مداربسته است. اندازه تفکیک تصویر با این رزولیشن ۲۴۰*۳۵۲ است. بیشتر دستگاه‌های DVR عادی تصاویر را با این رزولیشن ضبط می‌کنند. این رزولیشن در واقع چهار برابر کوچکتر از D1 است.

تفکیک پذیری QCIF

QCIF کوچک‌ترین تفکیک پذیری رایج در ضبط دوربین‌های مداربستهمی‌باشد که اندازه‌ای برابر ۱۲۰*۱۷۶ دارد.

نوشته های مرتبط

09

آوریل
سیستم های نظارتی و امنیتی

اطلاعات جامع در خصوص دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته چیست؟ واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی closet circuit television یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند. دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر […]

09

آوریل
سیستم های نظارتی و امنیتی

انواع دوربین های مداربسته

انواع دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال: از نظر نوع سیگنال: -دوربین های آنالوگ -دوربین های ip (آی پی تحت شبکه) -دوربین های دو منظوره از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر: -دوربین های دام dome -دوربین های صنعتی -دوربین های مینیاتوری -دوربین های مادون قرمز ir -دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz) از[…]